OUR SERVICES

Montaż instalacji LPG

Montaż instalacji LPG
Największy zakład w Polsce, 20 lat na rynku i ponad 40 tysięcy zabudowanych instalacji… View Detail

Serwis instalacji LPG

Serwis instalacji LPG
Ponad 40 w pełni wykwalifikowanych mechaników, serwis każdego typu instalacji LPG… View Detail

Pomoc drogowa

Pomoc drogowa
Na terenie całego kraju, przez 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku… View Detail

Samochody zastępcze

Samochody zastępcze
Flota aż 35 samochodów zastępczych, na czas montażu oraz serwisu… View Detail

Myjnia bezdotykowa

Myjnia bezdotykowa
Samoobsługowa, czynna przez 24h na dobę, używamy tylko markowych środków chemicznych… View Detail

Stacja paliw

Stacja paliw
W pełni samoobsługowa stacja paliw, czynna przez 24h na dobę… View Detail

BRAND PARTNER

FREQUENTLY ASKED QUESTION

CO JE A JAK FUNGUJE LUBRIKACE?

lubryfikatorLubrikace je mazání ventilových sedel hlavy válců za účelem prodlouženi jejich životnosti. Lubrikace vytváří ochrannou vrstvu na povrchu ventilového sedla a ventilového uzávěru, aby byly chráněny před vyhořením. Zároveň snižuje teplotu spalování v motoru. Používá se hlavně v systémech LPG, i když to není povinné pro každé auto. Díky svým vlastnostem lubrikace mohou být také použity v motorech, které nejsou poháněny LPG pro extra ochranu ventilových sedel. Lubrikační tekutina obsahuje alkohol, což zlepšuje proces spalování směsi paliva a odstraňování nečistot ze spalovací komory. Kromě toho výrobci lubrikace uvádějí, že čistí vstřikovače a snižuje spotřebu paliva. Poprvé se tento způsob lubrikace objevil v době, kdy výrobci aut přecházeli z olovnatého na bezolovnatý benzín.

DLACZEGO WARTO MONTOWAĆ LUBRYFIKACJĘ?

Silniki z zapłonem iskrowym, wyposażone w instalację LPG, zmagają się z trzema podstawowymi problemami podczas zasilania paliwem gazowem. Pierwszym jest wyższa temperatura spalania mieszanki paliwowej przez wydłużenie procesu konwersji na paliwo LPG. Drugi, to brak dodatków zawartych w benzynie, które chronią części silnika, a trzecim jest nie zawsze idealnie pracująca instalacja, co sprawia, że mieszanka może mieć źle dobrane proporcje paliwa do powietrza.

Najbardziej niebezpieczne dla silnika i jednocześnie najczęściej występujące problemy są oczywiście związane z ostatnim problemem, czyli nie pracującą idealnie instalacją. W związku z powyższym, dochodzi do przyspieszonego zużycia silnika. Jest to proces, który postępuje powoli i niezauważalnie, a pierwsze objawy pojawiają się wtedy, gdy jest już za późno. Głównym obszarem ulegającym awarii jest głowica. Dochodzi do wypalenia gniazd zaworowych, do zniszczenia samych zaworów, a nawet do pęknięcia głowicy w skutek uderzania zaworu o gniazdo. By temu zapobiec, producenci nowych samochodów stosują nieco inne materiały przy budowie głowic samochodów, które mają być fabrycznie wyposażone w instalacje gazowe. Natomiast na rynku wtórnym korzysta się z innego rozwiązania, zwanego właśnie lubryfikacją gniazd zaworowych.

Co zatem realnie daje lubryfikacja zaworów? W praktyce, przede wszystkim wydłuża okres pomiędzy koniecznością wykonania korekt luzów zaworowych. Systemy takie zaleca się do samochodów wyposażonych w tzw. szklanki zaworowe i regulację płytkową, które są bardziej kłopotliwe od regulacji śrubowej i hydraulicznej. W najlepszej sytuacji są użytkownicy mający regulację śrubową i wygodny do niej dostęp. My zalecamy lubryfikację przede wszystkim do samochodów wyposażonych w kosztowną regulację luzów szklankami oraz płytkami. Przede wszystkim jednak zalecamy okresowe kontrole luzów zaworowych, co 40 000 przejechanych kilometrów. Pozwala to zdiagnozować ewentualne problemy zanim będzie za późno.

CZY LUBRYFIKACJA RZECZYWIŚCIE DZIAŁA?

Tak, ale nie zawsze spełnia swoją funkcję. Choć może brzmieć to jak masło maślane to rzeczywiście tak jest. Zależy to od wielu czynników, a przede wszystkim od sprawności samej instalacji gazowej i dbałości o odpowiedni serwis samochodu. Inna sprawa, to czy warto inwestować w lubryfikację?

kalkulatorProsty, ale działający zestaw kosztuje około 150–200 zł, natomiast nieco bardziej zaawansowany, z elektronicznym podajnikiem około 300 zł. Litrowa butelka płynu to koszt około 50 zł. Minimalne zużycie płynu wynosi 1 ml na 1 l paliwa. Możliwe są także większe stężenia – dla skuteczniejszej ochrony. Pojedynczy zbiornik o pojemności 400 ml wystarczy więc na okres czasu, w którym samochód zużywa 400 l paliwa, a więc 4000 km i więcej. Zatem silnik zużywający 10 l benzyny na 100 km, zużyje na tym dystansie około 10 ml lubryfikatora, co będzie kosztowało dodatkowo 50 groszy. Przyjmując zasadę, że lubryfikacja nie zaszkodzi, a prawdopodobnie pomoże, bo w ten sposób należy traktować to rozwiązanie, nie jest to wysoki koszt eksploatacji. Natomiast z pewnością wydatek 50,00 zł na 10 tys. km może nieco uwierać wyjątkowo oszczędnych użytkowników.

warningPotwierdzeniem tego, że lubryfikacja bywa potrzebna jest fakt stosowania innych materiałów w gniazdach zaworowych przez samych producentów samochodów, oferujących fabryczne instalacje gazowe. Jeżeli sami producenci nie wierzą we własne materiały, to i my powinniśmy mieć ograniczone do nich zaufanie.

PODSUMOWANIE – WARTO MONTOWAĆ LUBRYFIKACJĘ

W rzeczywistości, lubryfikacja spełnia swoje zadania, co sprawia, że gniazda zaworowe i same zawory są lepiej chronione i tym samym wydłuża się ich żywotność. Jednak czy jest konieczna? To już inna sprawa. Czysto teoretycznie, silniki nie potrzebują lubryfikacji nawet jeżeli są zasilane gazem, ponieważ materiały stosowane do ich budowy powinny zapewniać im wystarczającą ochronę. W praktyce, jest nieco inaczej i są silniki, które mają słabe gniazda zaworowe. Zatem nie jest tak dobrze, jak być powinno.

Naszym zdaniem warto montować w samochodzie zasilanym LPG lubryfikację ponieważ:

 • Chroni ona zawory i gniazda zaworowe przed wypaleniem,
 • Czyści zawory dolotowe, wtryskiwacze oraz układ paliwowy,
 • Obniża temperaturę w komorze spalania,
 • Smaruje oraz zabezpiecza górną część cylindra,
 • Obniża zużycie paliwa (nawet do 5%) oraz poziom szkodliwych substancji
 • Przezorny zawsze ubezpieczony, a w tym wypadku zabezpieczony 🙂

U nákupu ojetého vozu kromě kontroly technické účinnosti vozidla předělaného na plyn, doporučujeme kontrolu plynové instalace v podobě testovací jízdy přímo na plyn. Samozřejmě, když je moznost, doporučujeme, aby také kontrolu provedl mechanik.

young man looking through magnifying glassKontrolujme však formality, a to:

 •  Zda instalace LPG byla registrována v technickém průkazu,
 • Jestli majitel auta má dokumenty, tj. výpis z osvědčení o schválení homologace a atest LPG nádrže (který budou po nás pak vyžadovat u technické zkoušky), a jestli nám poskytne tyto doklady u nákupu automobilů (důležité!)
 • Zkontrolujme také, jestli pro nádrži stále plati legalizace. Můžete jej buď vidět na kontrolní osvědčení pro nádrže nebo na typovém štítku nádrže, kde je vždy uvedené datum výroby (pro každou nádrž platí legalizace po dobu 10 let, a pak se dělá pro ni relegalizace nebo se vymění za novou).

Je také dobré zjistit, jaká elektronika je součástí plynové instalace. Jde o název řídící jednotky. Díky tomu budeme moci zjistit, zda můžeme najít v našem regionu, dílně, která bude schopna servisovat naši instalaci. Rozhodně nebude dobré, když po nákupu přijdeme na to, že v městě, kde bydlíme, a taky v okolí, nenajdeme firmu, která bude moci servisovat naši plynovou instalaci. Když se nepodaří před, tak po nákupu doporučujeme zkontrolovat stav plynové instalace v servisu LPG (např. u nás).

 

young man looking through magnifying glass

Na trhu je možno koupit motorové oleje, které jsou určeny pouze pro vozidla používající LPG. Je dostačující používat oleje, které jsou doporučeny přímo výrobcem, jelikož ostatní speciální oleje, které se tváří jako speciální pro LPG motory, může být pouhý marketingový tah výrobců olejů. Není tedy z technických důvodů nutností používat speciální olej.

young man looking through magnifying glass

Bohužel v dnešní době většina výrobců všemožně brání předělávat auta na LPG motory během záruční doby vozidla a hrozí ztrátou této záruky. Zároveň však už i tyto automobilky nabízejí možnost zakoupení upravených vozidel na LPG jako např: Škoda, Opel, Hyundai, Mitsubishi, Chevrolet, Dacia, Fiat, Volkswagen. Koncová cena u takových to vozidel přímo z továrny je většinou vyšší než cena od lokálních firem zabývajících se předěláváním vozů na LPG.

Mimo jiné se automobilky snaží různými způsoby vytvořit monopol například i formou vkládání různých přístupových kódů do ovládače, který omezí přístup do systému. Následný servis takových instalací po době záruky je až 3x dražší než totožný servis u Gas Automix.

V některých případech je dobré zjistit přímo u prodejce nového vozidla, zdali je možné předělat vozidlo na LPG, aniž by došlo ke ztrátě záruky. Někteří prodejci mohou s takovouto variantou souhlasit, ale pouze za podmínek, že bude servis vozidla prováděn výhradně v jejich servisu. V takovém to případě o záruku nepředete. Naše společnost je pro případ ztráty záruky vozidla u zákazníka pojištěna.

Ecoboost: With EcoBoost's direct injection, fuel is injected into each cylinder of an engine in small, precise amounts. Compared to conventional port injection, direct injection produces a cooler, denser charge, delivering higher fuel economy and performance. (01/06/2008) (low resolution image)

V automobilovém průmyslu se v poslední době stále častěji objevují motory s přímým vstřikováním paliva do válce. Z tohoto důvodu i výrobci LPG zařízení jsou nuceni upravovat strategie pro tyto typy motorů. Momentálně jsou v nabídce instalace 5 generace s tekutým vstřikováním plynu (jako např. nizozemská společnost VIALLE) což znamená, že po přepnutí motoru na plyn již není možné zpět přepnout na klasické palivo. Dále jsou k dispozici i instalace 4 generace sekvenčního vstřikování plynu v těkavé fázi což znamená, že kombinují plyn s cyklickým dostřikem benzínu z důvodu ochrany vstřikovacího systému.

Každé z řešení je specifické pro určitý typ motoru a optimální řešení je zvoleno dle kódu motoru. Pro tyto typy motorů se nedoporučuje používat univerzální řešení instalace, jelikož by mohlo dojít k rychlému poškození vstřikovacího systému.

young man looking through magnifying glass

Pro zaregistrováni instalace LPG do technického průkazu na úřade je nutná faktura za předělání vozidla na plyn (na faktuře by mělo být číslo VIN auta a jeho SPZ) a osvědčeni o homologaci montáže plynové instalace. Proto bychom měli oslovit firmy, které ty doklady vystavily. Když víme, kdo auto na LPG předělal, tak je to jednoduché, ale když toto nevíme, tak je to složitější. V případě, že firma vystavovatele dokladu už neexistuje, oslovujeme s žádostí majiteli homologaci, který vystaví duplikát homologaci. V případě, že nevíme, kde vůz byl předělán na plyn, měli bychom zjistit, jaké nástroje máme namontované a najít zastoupení těchto firem co nejblíže v okolí.

ZMIENIĆ GRAFIKĘ!

MAKE AN APPOINMENT

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat